Giriş Yap

Bimer'e Kimler Başvurabilir?


Bimer'e Kimler Başvurabilir?
Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunla ilgili müracaatlar BİMER’e yapılabilir. Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamındaki her türlü istek, şikâyet, ihbar, görüş ve öneri BİMER üzerinden tüm iletişim seçenekleri kullanılarak yapılabilir.

Bimer'e Nasıl Başvurabilirim?
Şahsen, telefon, internet, faks ve mektup ile BİMER’e ulaşabilirsiniz.


İnternetten başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir?
İnternet başvurusu yaparken e-posta doğrulaması gerektiğinden, e-posta adresinizin doğru yazılması gerekmektedir.Bunun yanında diğer kimlik ve iletişim bilgilerinizin eksiksiz; başvuru metninizin de kısa ve anlaşılır yazıldığından emin olunuz.

Formdaki tüm bilgilerin doldurulması zorunlu mu?
Başvuru yaparken öncelikle e-posta ve TC kimlik numarası bilgilerinizin mevcut sistemde doğrulanması; bu doğrulamadan sonra telefon numaranızın ve adresinizin yanında başvuru yaptığınız il, ilçe, cinsiyet ve eğitim durumu bilgilerini eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Kimlik bilgilerimi gizleyebilir miyim?
Başvurunuzu yaparken ihbar butonunu seçtikten sonra “Kimlik bilgilerimin saklı tutulmasını talep ediyorum” kutucuğunu işaretlediğinizde kimlik bilgileriniz BİMER yetkilileri tarafından görülebilecek; ancak evrakınızın iletildiği kurum tarafından görülmeyecektir. Başvurunuzun cevabı, kimlik bilgileriniz gizli olmasına rağmen ilgili kurumlarca e-posta ile tarafınıza gönderilecektir. Müracaat sahibi sistem tarafından kendisine verilen başvuru numarasını bildirerek "Alo 150" hattından veya www.bimer.gov.tr adresinden müracaatının durumunu öğrenebilecektir.

Mektupla başvurabilir miyim? Nelere dikkat edilmelidir?
Kaymakamlıklarımız, Valiliklerimiz, Başbakanlık ile tüm Bakanlıklarımızdaki Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla müracaat edebilirsiniz. Mektuplarınızda TC kimlik numaranızı, iletişim bilgilerinizi (açık adres, telefon numaraları) belirterek kısa ve öz bir şekilde talebinizi/şikâyetinizi yazmanız gerekmektedir.

Devlet Memurları BİMER’e başvuru yapabilir mi?
İsteyen her vatandaşımız BİMER’e başvuru yapabilir.